POGOVOR Z RAVNATELJEM DAMJANOM SNOJEM

Letošnjo jesen je naša šola po dolgem času zamenjala ravnatelja. Funkcijo je prevzel gospod Damjan Snoj. Ne samo da je ravnatelj, nekatere učence poučuje tudi zgodovino. Nasmejanega ga srečujemo po šolskih hodnikih. Seveda smo ”firbčni” in nas o njem zanima marsikaj. Z njim se je pogovarjal šestošolec Svit Resnik.

Kaj ste učili na prejšnji šoli? Ali ste bili ravnatelj že kje drugje?

Učil sem v Preserjah pod Krimom, tam sem bil pol leta kot vršilec dolžnosti ravnatelja.

Kaj ste delali preden ste postali ravnatelj?

Bil sem učitelj zgodovine, geografije in državljanske vzgoje.

Se vam zdi delo ravnatelja težko? Kaj mora ravnatelj sploh delati?

Da, seveda je težko. Če pa delaš z veseljem, se vse uredi.

Čisto vse, kar je potrebno narediti; npr.: Pomaga, da se delo opravlja tako, kot se mora, da imajo učenci pouk, da je ogrevanje, da imamo učitelje, da je urnik pravilen, da so nadomeščanja v redu in še kaj.

Kaj si  mislite o naši šoli? Kaj nameravate spremeniti? Kaj vam je na tej šoli všeč?

Zgradba je super, urejena, čista. Skupnost je tudi lepa, prijazna, sodelovalna, učenci in učitelji dobro sodelujejo. Spremembe bo čas pokazal. Všeč mi je, da je šola celota, da nismo razdrobljeni, da se ne kregamo in da smo pošteni drug do drugega, res je, da otroci kdaj naredijo kakšno neumnost, ampak ko priznajo, je to čisto v redu. To mi je všeč.

Kako to, da ste pomagali pri pisanju učbenikov in delovnih zvezkov?

To je bil eden od izzivov, ki sem ga sprejel. To je že več kot deset let nazaj, pri neki založbi. Mi je bilo zanimivo in sem se potem odločil, da bi to naredili, ker sem se hotel postaviti v vlogi učenca in učitelja ter sem to poskusil.

Zakaj imate dolge lase?

Zato, ker je moj frizer nekega dne rekel, da se ne smem toliko na kratko striči, potem pa sem rekel, da naj pusti in potem pa sva pustila spredaj dolge lase.

Damjan Snoj (Foto: Helena Brezar)

Koliko ste stari?

Petdeset let.

Od kod prihajate?

Iz Ljubljane.

Ali imate družino? Otroke?

Otrok ne, imam pa nečake.

Katere jezike govorite?

Poleg slovenščine govorim angleščino, obvladam tudi bosanščino, hrvaščino in srbščino, razumem tudi nemško in makedonsko.

Na katero osnovno šolo in srednjo šolo ste hodili?

Na šolo, ki ima enako ime, kot srednja v centru Ljubljane.

Kakšno mnenje o šoli ste imeli, ko ste bili otrok? Kakšne ocene ste imeli?

Včasih smo se šole in učiteljev malo bolj bali, drugače pa mi je bilo v šoli prijetno, ker so nas vedno spodbujali in mi je bilo všeč hoditi v obe šoli. Večinoma sem imel štirice in petice, seveda pa se je našla tudi kakšna slabša ocena, sploh na gimnaziji je kakšna nezadostna ocena padla, kar je čisto navadno.

Ste imeli/imate vzornika?

V bistvu ne.

Kaj ste želeli postati kot otrok?

V bistvu sem vedno želel postati učitelj ali kateri koli drugi poklic, kjer bi lahko delal z ljudmi.

Kaj je vaša sanjska služba?

Kar ta, ki jo opravljam.

Katera je vaša najljubša barva?

Modra in zelena.

Ali igrate igrice?

Da, ampak ne preveč, za sprostitev.

Kaj radi počnete v prostem času?

V prostem času zbiram znamke recimo, drugače pa grem na izlet, na sprehod, preberem kakšno knjigo, pogledam film. Različne stvari.

Kateri je vaš najljubši šport?

Moj najljubši šport je odbojka. Zato ker je skupinski šport, ker moraš sodelovati, ker se zraven zabavaš in mi je všeč, saj tudi ni veliko pritiska.

Ali imate domačo žival?

Ne, nimam več domačih živali. Včasih smo imeli pse.

Ali ste sladkosnedi?

Da in ne, določene stvari so mi všeč, prav preveč sladkih stvari pa ne. In še ena zanimiva stvar, čokolada ni moja najljubša.

Ali radi potujete? Katere države ste obiskali?

Potujem zelo rad, obiskal sem že večino Evrope in tamkajšnjih držav, razen zahodne Evrope, ter Turčijo, Afriko. Več pa nisem uspel priti.

Kateri je vaš najljubši film/serija/knjiga?

V bistvu so mi bili vedno všeč filmi in serije o detektivih Agate Christie. Drugače pa pogledam kakšen pustolovski film. Kar pa se tiče knjig, pa mi včasih paše kakšna lahkotna, včasih pa preberem tudi kakšno težjo.

Kakšno glasbo poslušate? Katera je vaša najljubša glasbena skupina?

Največkrat poslušam kar tisto, kar je na radiu, ne maram preveč metalne glasbe, drugače pa mi je vse drugo v redu. Moja najljubša glasbena skupina so bili vedno Beatli.

Ali igrate kakšen inštrument?

Ne.

Hvala, ravnatelj, za pogovor. Želimo vam uspešno ravnateljevanje.

Šolski novinar: Svit Resnik, 6. b