Zlati bralni značkarji smo tudi letos uživali v Benetkah

Avtorici: Maja Juteršek (9. b) in Kristina Videc (9. c)

V soboto, 25. maja 2024, je občina Kamnik peljala na nagradni izlet v Italijo vse učence devetih razredov, ki smo pridno in vestno opravljali bralno značko vseh 9 let osnovne šole.

Pridnih 6 + učiteljica Vanja

Naše potovanje se je začelo zgodaj zjutraj; ob 4.45 smo se zbrali pred tovarno Svilanit, kjer smo se z dvema avtobusoma odpravili proti Komendi. Na našem avtobusu so bili še učenci OŠ Toma Brejca in OŠ Šmartno v Tuhinju, na drugem pa učenci OŠ Frana Albrehta in OŠ Stranje. V Komendi so se nam na drugem avtobusu pridružili še nagrajenci iz OŠ Komenda Moste, nato pa smo se vsi skupaj odpravili proti otoku Burano in Benetkam.

Vsi zlati bralni značkarji iz občin Kamnik in Komenda.

Na avtobusu je našo pot popestrila vodička Daša, ki nam je razložila zgodovino Benetk in predstavila ostale italijanske znamenitosti. Do italijanske meje smo se vozili približno dve uri, potem pa še dve uri z vmesnim postankom za WC in malico.

Most na italijanski strani meje (foto: Maja Juteršek)

Svetilnik na pomolu (foto: Maja Juteršek)

Naša prva destinacija je bil otok Burano, kamor smo se peljali z ladjico. Zanj so značilne barvite hiše in italijanska tradicionalna (ročna) čipka. Na otoku, ki je naseljen s 4000 prebivalci, smo obiskali delavnico čipke, kjer nam je prijetna gospa razložila, da je njena družina zadnja, ki se še ukvarja z izdelavo čipke na tradicionalen način (le-ta se razlikuje od naše idrijske čipke, saj jih šivajo z iglo). Povedala nam je, da na dan čipko dela le 6 ur, saj je to težek proces, pri katerem se njene oči po šestih urah že zelo utrudijo. Po zanimivem poučnem skupinskem ogledu smo imeli učenci eno uro časa za raziskovanje otoka, ogledali smo si prodajalne steklenega nakita, zaploskali mladoporočencema, ki sta šla mimo nas, privoščili smo si pravi italijanski sladoled in kupili kakšne spominke. V tem času nas je ujelo tudi slabo vreme, vendar je bilo mesto kljub temu prelepa destinacija, ki predstavlja nepozabno doživetje.

Otok Burano

Na otoku Burano (foto: Vanja Hočevar).

Naša druga destinacija so bile Benetke. Med ogledom mesta nam je vodička razkazala znamenitosti Benetk – Doževo palačo, most vzdihljajev, sprehodili smo se tudi po Trgu svetega Marka (Piazza San Marco), ki je glavni javni trg, na katerem smo videli tudi katedralo in zvonik svetega Marka. Nato pa smo prečkali tudi most čez Rialto. Tudi tukaj smo imeli učenci ponovno čas za raziskovanje mesta in njegovih skrivnih kotičkov ter preizkušanja italijanskega sladoleda.

Trg svetega Marka (foto: Maja Juteršek).

Okoli 18. ure se je naše raziskovanje Benetk zaključilo. Z ladjico smo se vrnili do avtobusa in začela se je naša 4-urna pot domov. Med vračanjem je kljub utrujenosti na našem avtobusu zavladalo pravo vzdušje, polno smeha, petja in dobre volje. V Kamnik smo se vrnili okoli 23. ure zvečer.

Benetke

Obisk Italije nam bo za vedno ostal v lepem in nepozabnem spominu. Zagotovo pa to ni bil zadnji obisk Benetk in otoka Burano, v prihodnosti ga bova zagotovo še obiskali.

Znameniti most Rialto v Benetkah (foto: Vanja Hočevar).

V imenu vseh učencev Osnovne šole Marije Vere se najlepše zahvaljujeva naši učiteljici Vanji Hočevar, ki je podala pobudo, predvsem pa županu občine Kamnik Mateju Slaparju, ki nam je ta izlet omogočil.

Več utrinkov najdete v spodnji galeriji (foto: Vanja Hočevar in Maja Juteršek):