USTVARJANJE PRI PROJEKTU PASAVČEK

V mesecu aprilu je na šoli potekal projekt Pasavček, v katerem so sodelovali učenci iz treh oddelkov podaljšanega bivanja, in sicer OPB 6 (3. a), OPB 9 (4. b in 5. a) in OPB 3 (2. b). Vsak razred je na to temo nekaj ustvaril.

Četrtošolci iz OPB 9 so pod mentorstvom učiteljice Mateje Slevec zbrali nekaj ugank, ki so povezane s prometom:

Uganka št. 1: Voznik sedi v kabini, na velikih kolesih, na večji višini, zadaj je tovor, odkrit ali skrit, včasih prazno ima svojo rit.

Uganka št. 2: Se na sedežu sedi, za krmilo se drži, po tleh noge urno hodijo, nas po igrišču varno vodijo.

Uganka št. 3: Po hribu navzdol, zgoraj en stol, dve sledi. V snegu poti, smeh se razlega od brega do brega.

Uganka št. 4: Nad njim se nekaj vrti, hitro se dvigne, v zrak poleti, glasno se sliši, ko tal se dotakne, stopnišče zraven se primakne.

Uganka št. 5: Z nogami zavrtimo, z rokami se držimo, navzdol se hitro pelje, navzgor počasi melje, usta odpremo v nasmeh, mušice gostimo na zobeh.

Uganka št. 6: Spredaj voznik, neznani premik, za njim sedež v vrsti, prešteti se jih ne da s prsti, kolesa veselo vrtijo se po cesti, previdno potuje med vasmi in mesti.

Uganka št. 7: Ob cesti stoji, nas opozori, kako hitro voziti, kje s ceste zaviti, kaj se lahko, kaj se ne sme, kako je temu mestu, tej vasi ime.

Učenci 3. a pa so pod mentorstvom Vanje Hočevar zapisali nekaj cestnih pripetljajev in se o njih pogovorili:

Vita:
“Ko smo šli na morje, je na avtocesti zelo hitro pripeljal motor in se nam zaletel v avto. Nam na srečo ni bilo nič, kolo pa je šlo na pol.”

Ne smemo voziti prehitro.
Sara:
“Sestrična je imela vodne balončke, ki jih je napolnila z vodo, še preden smo šli na pot. Med vožnjo je balonček počil in moj oči se je zelo prestrašil.”

Ne moti voznika med vožnjo.
Julija:
“Ko se peljemo mimo pošte, midva z bratcem vedno na ves glas pojeva pesmico o pošti, zato gre najin oči raje po drugi poti.”

Ne moti voznika med vožnjo.
Semina:
“Jaz sem videla, da je voznik kamiona telefoniral, zato se je prepozno zaustavil in se zaletel v avto pred seboj. Ta avto pa je priletel v avto pred seboj. Tako so bila v prometno nesrečo udeležena kar tri vozila.”

Med vožnjo je prepovedano telefonirati.
Miha, Liana, Žan G.:
“Ko smo se peljali, se nam je nekdo zaletel v rit.”

Vozniki morajo upoštevati varnostno razdaljo.
Hana:
“Ko smo prišli na cilj, sem odpela bratca iz otroškega sedeža in odšel je iz avtomobila. Ker je odšel ven na druga vrata, ga nisem uspela prijeti za roko. Bratec je pobegnil na cesto in skoraj ga je povozil avto. Stekla sem za njim in ga pripeljala nazaj.”

Vedno je treba paziti na mlajše otroke na cesti.
Miha:
“Sestričninega psa je povozil avto.”

V prometu moramo paziti tudi na domače živali.
Julija:
“Bratec se je enkrat pozabil pripeti in ravno takrat se je nekdo zaletel v zadnji konec našega avta. Bratec je priletel v sedež pred seboj in iz nosu mu je začela teči kri. Najprej je začel jokati, potem pa se je tudi smejal in povedal, da mu iz nosu teče slap iz krvi. Na srečo ni bilo nič hujšega.”

Red je vedno pas pripet.
Lara:
“Danes sem šla čez zeleno luč na prehodu za pešce in en avto, ki je spregledal zeleno luč, me je skoraj povozil. Na srečo se je zaustavil še pravi čas.”

V prometu moramo biti vedno pozorni na dogajanje okrog nas.
3. a je sodeloval v projektu Pasavček.
Učenci 2. b (OPB 3) so ilustrirali prometne znake.

Vse izdelke si lahko ogledate v naši šolski knjižnici, kjer so razstavljeni na oglasnih panojih.

Razstava v šolski knjižnici.