Ekskurzija v Benetke za zaključek bralne značke v vseh 9-ih letih

Avtorica: Hana Brezar, 9. a

Na pobudo kamniških knjižničark je Občina Kamnik vsem kamniškim devetošolcem, ki so opravili Bralno značko v vseh devetih razredih, podarila nagradni izlet v Benetke.

Učenci “zlati bralni značkarji” iz vseh kamniških osnovnih šol in Osnovne šole Komenda.

Na pot smo se z dvema avtobusoma odpravili v soboto, 20. maja 2023, zgodaj zjutraj. Ob 4.45 smo se zbrali pri športni hali OŠ Frana Albrehta. Na vsakem avtobusu je bil vodič, ki nam je med potjo povedal veliko o geografskih in zgodovinskih zanimivostih Benetk. Predstavil nam je tudi načrt, kako bo potekal obisk tega posebnega mesta.

Avtobusa sta se parkirala v kraju Punta Sabbioni. Mi smo se z ladjico najprej odpravili na otok Burano. Z vodičem smo raziskovali otok. Ogledovali smo si prečudovite zelo raznobarvne hiške. Po sprehodu pa smo imeli nekaj prostega časa, nato pa smo se z ladjico odpravili na otok Murano.

Na otoku Murano smo si ogledali muzej stekla. Gospod je tam pred našimi očmi naredil vrček za vino in konjička iz stekla. Zdaj si lahko predstavljamo, od kje izvira znano muransko steklo. Potem pa smo imeli še nekaj prostega časa, da smo se lahko sprehodili po trgovinici z izdelki iz stekla. Ogledali smo si lahko tudi samo mestece. Nato smo se ponovno vkrcali na ladjico in se odpravili do Benetk.

Matija, Nal, Hana, Ema in Sara – “zlati bralni značkarji” iz OŠ Marije Vere

V Benetkah smo si ogledali nekaj zunanjih znamenitosti, kot so Markov trg, zvonik svetega Marka, bazilika svetega Marka, knjižnica svetega Marka, Doževo in druge palače in tako naprej. Sprehodili smo se do mostu Rialto, ki je najstarejši in najbolj znan od štirih mostov, ki segajo čez Kanal Grande, veličastno beneško vodno prometno pot v mestu. Potem smo imeli prosto za kosilo in za samostojen ogled prelepih Benetk.

Kanal Grande

Vse znamenitosti so nas očarale. Še posebej pa nas je navdušila vožnja za ladjico po nenavadnem mestu, saj smo veliko videli in doživeli že samo z njo. Srečo smo imeli tudi z vremenom, saj je bil lep sončen dan. Dragoceno je bilo tudi to, da smo spoznali nove prijatelje iz drugih kamniških šol.

Znamenite gondole v Benetkah

Foto: Vanja Hočevar